28/03/2025 • So'nggi yangiliklar
Joriy yilning 28-mart kuni Xorazm viloyati statistika boshqarmasida huquqiy savodxonlikni oshirishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2024- yilda respublikadagi barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan 191,4 ming tonna baliq ovlangan.
Xorazm viloyatida 2024/2025- o‘quv yili boshiga 593 ta umumta’lim muassasasi faoliyat yuritgan.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida viloyatimiz xorijiy davlatlarga qiymati 42,6 mln AQSH dollariga teng bo‘lgan meva-sabzavotlarni eksport qildi.
2025- yilning yanvar-fevral oyida Yangibozor tumanida 105,1 mlrd so‘mliq xizmatlar ko‘rsatilgan bo‘lib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 11,2 % ga oshgan.
2025- yilning 1- mart holatiga Bog‘ot tumanida 1 437 ta kichik biznes subyektlari faoliyat yuritgan.
Joriy yilning 1- mart holatiga Qo‘shko‘pir tumanida 3 230 ta korxona va tashkilot ro‘yxatga olingan bo‘lib, shundan 1 815 tasi (56,2 %i) faoliyat ko‘rsatgan.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida Yangiariq tumanida faoliyat yuritgan sanoat korxonalari tomonidan 139,4 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida Xonqa tumanida 65,1 mlrd so‘mlik qurilish ishlari bajarilgan bo‘lib, 2024- yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur’ati 159,3 % ni tashkil etgan.
2025- yil yanvar-fevral oyi natijalariga koʻra, viloyatimizning MDH mamlakatlaridan import ulushi 48,8 % ni yoki 37,4 mln AQSH dollarini tashkil etib, 2024- yilning mos davriga nisbatan 25,0 % ga ko‘paydi.
2025- yilning yanvar-fevral oyida Shovot tumanining uyushmagan savdo tovar aylanmasi hajmi 72,9 mlrd so‘mni tashkil etgan.
2025- yilning yanvar-fevral oyida Tuproqqal’a tumanining chakana savdo tovar aylanmasi hajmi 47,6 mlrd so‘mni tashkil etgan.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida Xiva tumanida 52,3 mlrd so‘mlik qurilish ishlari bajarilgan bo‘lib, 2024- yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur’ati 106,6 % ni tashkil etgan.
Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2024- yilda respublikamizdagi barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan 3,3 mln tonna meva va rezavorlar yetishtirilgan.
27/03/2025 • So'nggi yangiliklar
2025- yilning yanvar-fevral oylarida viloyatimizdan xorijga qiymati 3,5 mln AQSH dollarilik 15,6 ming tonna piyoz eksport qilingan.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida viloyatimiz bo‘yicha avtotransport vositalari va ularning ehtiyot qismlari ulgurji va chakana savdo aylanmasi hajmi 537,2 mlrd so‘mni tashkil etdi va o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur’ati 76,4 % ni tashkil etdi.
2025- yilning yanvar-fevral oylarida viloyatning barcha hududlarida joylashgan chorva (parranda) bozorlarida o‘tkazilgan parranda va chorva mollari sotuvchi jismoniy shaxslar tanlanma kuzatuvi natijalariga ko‘ra, savdo aylanmasi hajmi 214,7 mlrd so‘mni tashkil etdi.
2025-yil yanvar-fevral oylarida viloyatimiz import tarkibida sanoat mahsulotlari (tovarlari) hajmi 4, 4 mln AQSH dollarini tashkil etib, oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 43,7 % ga oshdi hamda importning umumiy hajmidagi ulushi 6,1 % ga yetdi.