2025-yilning yanvar-dekabr oylarida viloyat boʻyicha 724,2 ming tonna donli ekinlar yetishtirilgan boʻlib, shundan 105,0 ming tonnasi (14,5 %i) Gurlan tumani hissasiga toʻgʻri kelgan.
2026- yilning 1- fevral holatiga viloyatimiz boʻyicha faoliyat koʻrsatayotgan qurilish tashkilotlari soni 1 539 tani tashkil etib, umumiy soni hududlar kesimida quyidagicha taqsimlangan:
2026- yilning  1- fevral holatiga Hazorasp tumanida  1 532 ta kichik biznes subyekti faoliyat yuritgan.
Xonqa tumanida 2025- yilning 12 oyida 104,0 mln dona tuxum ishlab chiqarilgan.
2026- yilning  1- fevral holatiga Yangiariq tumanida 2 324 ta korxona va tashkilot roʻyxatdan oʻtgan boʻlib, shundan 1 724 tasi (74,2 %) faoliyat koʻrsatgan.
Shovot tumanida 2025- yilning yanvar-dekabr oylarida 26,3 ming tonna meva va rezavorlar yetishtirilgan boʻlib, viloyat boʻyicha eng yuqori koʻrsatkich qayd etildi.
2026- yilning 1- fevral holatiga Xorazm viloyatida 3 738 ta oilaviy korxona faoliyat yuritgan boʻlib, ushbu korxonalarning eng koʻpi quyidagi hududlar hissasiga toʻgʻri keladi:
Joriy yilning 20-fevral kuni Xorazm viloyati statistika boshqarmasida xodimlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish va ularning qonunchilikdagi yangiliklardan xabardorlik darajasini oshirishga qaratilgan seminar boʻlib oʻtdi.
2025- yilning  yanvar-dekabr oylarida viloyatimizda barcha toifadagi xoʻjaliklar tomonidan  35,9 ming tonna baliq ovlangan.
2026- yilning  1- fevral holatiga viloyatimizda chet el investitsiyasi ishtirokida 200 ta korxona faoliyat koʻrsatgan.
2026- yilning  yanvar oyida Xiva tumanida 32 ta yangi kichik biznes subyekti tashkil etilgan boʻlib, oʻtgan yilning shu davriga nisbatan ularning soni 4 taga koʻp.
2025- yilning  yanvar-dekabr oylarida viloyatimizda 196,6 ming tonna poliz ekinlari yetishtirilgan boʻlib, bu koʻrsatkich 2024-yilga nisbatan 10,2 % ga oshgan.
2026- yilning  1- fevral holatiga Xiva shahrida  2 609 ta korxona va tashkilot roʻyxatdan oʻtgan, shundan 1 917 tasi (73,5 %) faoliyat yuritgan.
2026- yilning 1- fevral holatiga viloyatimizda 23 888 ta tadbirkorlik subyekti faoliyat koʻrsatgan boʻlib, tashkiliy-huquqiy shakliga koʻra ular quyidagi tarkibga ega boʻlgan:
2026- yilning 1- fevral holatiga Xorazm viloyati boʻyicha faoliyat yuritayotgan korxona va tashkilotlar soni (27 378 ta)ning hududlar kesimida taqsimlanishi:
Dastlabki maʻlumotlarga asosan 2025-yilning yanvar-dekabr oylarida Hazorasp tumanida faoliyat koʻrsatayotgan sanoat korxonalari tomonidan 775,1 mlrd soʻmlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi va 2024- yilning mos davriga nisbatan fizik hajm indeksi 107,8 % ni  tashkil etdi.
2025- yilning yanvar-dekabr oylarida Yangiariq tumanida asosiy kapitalga hajmi 832,8 mlrd soʻmlik investitsiyalar oʻzlashtirilgan.
2025- yil yakunlariga koʻra, Xorazm viloyati boʻyicha sanoatda yaratilgan yalpi qoʻshilgan qiymat hajmi 9 487,6 mlrd soʻmni tashkil etdi va oʻtgan yil bilan taqqoslaganda 8,4 % ga oʻsdi.